24-25 лютого 2018 р в Ужгородському національному університеті на біологічному факультеті, зокрема на кафедрі плодоовочівництва і виноградарства, відбулася  Міжнародна науково-практична конференція на тему «Пермакультура та екологічно безпечне землеробство». На конференції з науковими доповідями виступили в.о. зав. кафедри садівництва та овочівництва Львівського НАУ, к.с.-г.н., доцент О.Й. Дидів на тему «Сорти салату для умов Західного регіону України» та  к.с.-г.н., доцент І.В. Дидів на тему «Біоферментовані добрива – гарантія одержання екологічно безпечної овочевої продукції».

Матеріали конференції були присвячені основним проблемам екологічно безпечного землеробства та пермакультури. Також розглядалися питання органічного землеробства, використання біологічних методів захисту рослин, біологічних препаратів в землеробстві.

Висвітлено проблематику збереження біорізноманіття та відтворення родючості ґрунтів.

За  матеріалами  конференції вийшов збірник наукових праць.



Вимоги сьогодення – зміцнення зв’язків науки з виробництвом.


У понеділок 19 лютого 2018 р. на ПАТ «Агрофірма «Провесінь», в одному з найбільших тепличних комбінатів Західного регіону, під керівництвом к.с.-г.н., доцента кафедри садівництва та овочівництва І.В. Дидіва було проведено виїзне практичне навчання зі студентами груп Агп-42 і Св-22сп факультету агротехнологій і екології Львівського національного аграрного університету на тему: «Сучасна технологія вирощування огірка в зимових скляних теплицях».

Студенти – майбутні фахівці в галузі плодоовочівництва – мали змогу ознайомитися із конструкцією зимових скляних теплиць, структурою системи водяного обігріву теплиць, автоматизованою системою регулювання мікроклімату, поливу та підживлення, а також із сучасними технологіями вирощування огірка малооб’ємним методом з використанням мінеральної вати «Grodan».

Принагідно зазначимо, що такі навчання у виробничих умовах дають можливість підготувати високоосвічених агрономів-овочівників, які сьогодні користуються великим попитом на ринку праці, особливо в галузі овочівництва закритого ґрунту.

Голова правління територіальної первинної організації Українського товариства сліпих Стрийщини (ТПО УТОС) Зеновій Іванович Бісик висловив подяку доценту кафедри садівництва та овочівництва Львівського національного аграрного університету Богдану Івановичу Гульку за надану благодійну допомогу у вигляді садивного матеріалу плодових культур для створення плодових насаджень для інвалідів по зору Стрийщини.






Дублянський. Заявник – Львівський НАУ, підтримувач – дослідна станція «Маяк» ІОБ УААН. Сорт пройшов державну кваліфікаційну науково-технічну експертизу сортів рослин з метою державної реєстрації сорту та прав на нього. Відповідно до статей 31 і 33 Закону України «Про охорону прав на сорти рослин» Державною ветеринарною та фітосанітарною службою України прийнято рішення про виникнення майнового права інтелектуальної власності на поширення сорту Дублянський (Наказ Держветфітослужби від 08.09.2015 № 2173 і № 2174).


Салат посівний листкової різновидності (Lactuca sativa var. secalina L.) із групи ранньостиглих. Технічна стиглість наступає через 26-30 діб після сходів. Компактна розетка формує 14-15 листків світло-зеленого забарвлення. Листкові пластини глибоко розсічені, з чітко вираженою центральною жилкою і віялоподібним жилкуванням, дуболисткової форми, хрустке, солодке листя, лежкість висока, насіння біле. Легко вирощувати, швидко готувати, висока якість при механізованому збиранні, висока стійкість до стрілкування. Розетка з вільними листками, яка не формує головок, діаметром 26-27 см. Середня маса листків 350 г, товарна врожайність 25-28 т/га. Стійкий до стеблування, септоріозу, несправжньої борошнистої роси, борошнистої роси та білої гнилі. Смакові якості добрі, дегустаційна оцінка 9 балів.


11-13 березня 2015 року на базі Уманського національного університету садівництва відбувся ІІ тур XVI Всеукраїнської студентської олімпіади з дисципліни «Плодоовочівництво і виноградарство».


Команда Львівського національного аграрного університету у складі студенток 4-го курсу Наталії Орестівни Голич, Наталії Миколаївни Чорної та магістрантки 6-курсу Ольги Іванівни Кльось виборола ІІ місце в загальному заліку.

В особистому заліку Ольга Кльось посіла ІІ місце в загальному заліку, ІІІ місце в теоретичному турі з плодівництва, ІІІ місце в теоретичному турі з овочівництва, І місце в практичному турі з овочівництва.

В особистому заліку Наталія Голич посіла ІІ місце в практичному турі з плодівництва.

Наталія Чорна посіла ІІ місце в практичному турі з плодівництва (поза конкурсом).

Вітаємо наших студенток з результативною участю в олімпіаді та бажаємо подальших професійних здобутків. 



Доцент кафедри плодоовочівництва, технології зберігання і переробки продукції рослинництва взяв участь у другій міжнародній конференції «Нові підходи – реальний прибуток» в рамках виставки «Фрукти. Овочі. Логістика 2014» (м. Київ 11-14 лютого 2014 р.).

Тема конференції: «Ранні овочі. Ефективний вихід з економічної неефективності». Доцент Дидів І.В. на конференції виступав з доповіддю на тему: «Ультрарання капуста у плівкових теплицях» і був нагороджений дипломом.