Кафедра українознавства сердечно вітає ректора університету, академіка НААНУ Володимира Васильовича Снітинського із 70-річним ювілеєм!

Вельмишановний Володимире Васильовичу!

Приєднуючись до щирих вітань, які цими днями линуть на Вашу адресу від колег та випускників з усіх куточків України та закордону, відзначимо, що ми глибоко поважаємо, любимо та шануємо Вас як непересічного та талановитого Керівника, який передусім цінує людську гідність, чесну працю, високий професіоналізм та любов до рідної землі; справжнього Патріота, для якого незаперечною цінністю є українська мова, культура та історія; видатного Лідера, який створив у нашому колективі надзвичайно сприятливі умови для  розвитку  тих талантів і здібностей, якими Бог наділяє кожну людину.

Ваша самовіддана праця та чітка державницька позиція є незаперечним прикладом для  викладачів та  студентства.

Зініційовані Вами наукові та виховні заходи гуманітарного спрямування завжди ставали відкритою платформою для обговорення важливих суспільно-громадських проблем та об’єднували у стінах нашого університету знаних науковців, громадських та культурних діячів.

Вельмишановний пане Ректоре! З нагоди славного ювілею сердечно зичимо Вам Божого благословення у всіх Ваших починаннях, подальшого підкорення вершин у науково-педагогічній діяльності, реалізації нових, цікавих та науково вагомих проектів, сили, здоров’я та натхнення жити, творити та перемагати в ім’я Бога та України!

Були в нас предки – скіфи, анти, арії,

Але усі вони були аграрії!

Всі від землі діла свої вели –

Тому й великими були!

Земля Подільська Вас благословила,

Дала в науці і любові сили,

Щоб мудрість предків Ви в собі плекали

І молодим серцям передавали!

Хай і з роси й води Вам, від землиці, –

Цей долі жезл у впевненій правиці,

Здоров’я роду, у трудах – натхнення,

І ангелів ясне благословення.

Марія Чумарна

Володимирові Снітинському


8 лютого 2018 р. викладачі кафедри українознавства, доценти І.В. Баран та О.Ф. Юрчук провели перший етап Всеукраїнської студентської олімпіади з дисципліни «Історія України». З-поміж 12 представників різних факультетів університету для участі у ІІ турі обрано студентів І курсу факультету агротехнологій і екології Святослава Дутку (Аг-12) та Богдана Смалюка (Аг-12).





Рідне слово в обороні держави

9 листопада 2017 р. на вшанування Дня української мови та писемності у фойє головного корпусу Львівського НАУ відбувся флешмоб «Рідне слово в обороні держави», який організували кафедра українознавства та відділ з організації виховної роботи студентів.

Без мови ми не можемо створити сильної держави – такою була основна ідея заходу, який скликав студентство та викладачів університету. Линули слова поезії про силу рідної мови, що, за висловом Івана Огієнка, є найважливішою основою, на якій зростає духовно і культурно кожний народ.

Учасниками флешмобу стали творчі студенти: Ілля Малофій, Лілія Козак, Віталіна Трохимчук, Ольга Грицевич, Галина Побігушко, Віктор Аторвін (факультет будівництва та архітектури), Христина Хомин, Роксана Столяр, Мар’яна Янко, Марія Турчак, Ірина Тимків (економічний факультет). До кожного серця доторкнулися пісні: «До українців» у виконанні Михайла Іващенка (Мев-71), «Пісня солов’їна» – Марти Павлів (Еко-21), «Я з України» – Сергія Кисіля (Іт-11), «Україна» – Христини Мозуль (Аг-52). Христина Зозуля (Фін-31) виконала пісню «Мова єднання», яка стала влучним завершенням заходу.



Учасники гуртка «Плекання рідної мови» на Міжнародній науковій конференції курсантів і студентів «Культура як феномен людського духу»


16 листопада 2017 року четверо студентів Львівського національного аграрного університету: Віталіна Трохимчук, Юрій Глушій, Мар’ян-В’ячеслав Леонтьєв (факультет будівництва та архітектури) і Роксана Столяр (економічний факультет) – під керівництвом викладачів кафедри українознавства, к.філол.н. А.М. Кузи, О.В. Дерпак і О.М. Горди взяли участь у IV Міжнародній науковій конференції курсантів і студентів «Культура як феномен людського духу (багатогранність і наукове осмислення)», присвяченій 70-річчю Львівського державного університету безпеки життєдіяльності.

Захід був доволі масштабним і за кількістю запропонованих доповідей (працювало вісім секцій), і географічно (учасники представляли багато закладів Львова, України та закордону).

Студенти ЛНАУ виступили з доповідями: «Аналіз мовної ситуації на сучасних радіостанціях України» (Віталіна Трохимчук), «Сучасні тенденції у формуванні позитивного образу банку в рекламних текстах» (Роксана Столяр) і «Способи захисту персональних даних в інформаційному просторі» (Юрій Глушій, Мар’ян-В’ячеслав Леонтьєв).

Дякуємо організаторам за подаровану розкіш наукового спілкування, цікаві доповіді, екскурсію навчальним закладом і належну підготовку та проведення конференції.



Передріздвяні дарунки для хоспісу
1 грудня відбулась друга поїздка до хоспісу м. Угнів в межах акції «Миколай для самотніх».
Було передано речі, які зібрали викладачі та працівники Львівського національного аграрного університету, вчителі Дублянської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів ім. Анатолія Жаловаги, дитячої школи мистецтв ім.Степана Турчака та мешканці Дублян.
За зібрані кошти було куплено: рис (25 кг), цукерки льодяники (4,5 кг), вафлі «Артек» (60 пачок), печиво цукрове (8 кг).
Щиро дякуємо всім, хто долучився до акції.



Історія, яка нас об’єднує

7 грудня 2017 року в Екологічному коледжі Львівського національного аграрного університету відбулася наукова студентська конференція на тему «Історія, яка нас об’єднує». Захід був приурочений знаменним датам української історії: 100-річчю Української революції 1917–1921 рр.; 75-річчю створення УПА, 85-річчю роковин Голодомору 1932–33 років.

Активну участь у заході взяв доцент кафедри українознавства Ігор Володимирович Баран, який виступив із доповіддю на пленарному засіданні конференції.

Студентка І курсу факультету механіки та енергетики спеціальності «Інформаційні системи та технології» Анна Геча під керівництвом доцента І.В. Барана представила цікаву доповідь та презентацію на тему «Із життя рядового солдата сучасної української армії», що базувалася на матеріалах, якими поділилися безпосередні учасники подій на Сході України у 2014–2015 рр.

Виступ студентки був відзначений високою оцінкою, і їй вручено сертифікат про участь у конференції.


Вітаємо студентку групи Фін-21 Роксану Столяр, яка зайняла ІІ місце на обласному етапі VIIІ Міжнародного мовно-літературного конкурсу учнівської та студентської молоді імені Тараса Шевченка






Унікальний кінопоказ

29 листопада 2017 р. у Кінопалаці «Коперник» студенти факультету будівництва та архітектури під керівництвом заступника декана з виховної роботи Олени Володимирівни Дерпак мали змогу переглянути унікальну стрічку «З любов’ю, Вінсент» – британсько-польський анімаційний біографічний фільм про життя і загадкову смерть нідерландського художника Вінсента ван Гога, створений за допомогою картин, намальованих у техніці самого художника.

Це перша в історії повнометражна стрічка, повністю написана олійними фарбами на полотні. Фільм заснований на 120 відомих картинах ван Гога. Над стрічкою працювала команда з понад 125 художників, аніматорів, фотографів зі усього світу, які власноруч створили 62 450 кадрів олійними фарбами. Стрічка справді була варта уваги, тому враження від перегляду в майбутніх архітекторів були тільки позитивними.



23-24 листопада 2017 р. доценти кафедри українознавства І.В. Баран та О.Ф. Юрчук у контексті лекцій з дисципліни «Історія України» запропонували студентам перших курсів теоретичний екскурс у знакові для сучасного українського державотворення події Революції Гідності. У контексті лекцій з’ясовано суть та значення Революції Гідності з метою плекання у студентської молоді активної громадської позиції та виховання патріотизму.


Моє мовне середовище – мовне майбутнє моєї країни

15 листопада 2017 року на кафедрі українознавства ЛНАУ відбувся інтерактивний захід «Моє мовне середовище – мовне майбутнє моєї країни». У жвавій дискусії взяли участь студенти факультету агротехнологій і екології, факультету будівництва та архітектури, а також економічного факультету. Автор ідеї та модератор заходу – в.о. доцента кафедри українознавства, к.філол.н. Оксана Михайлівна Горда.

Перед початком дискусії учасники інтерактивної комунікації переглянули кількахвилинний проморолик «Говоріть українською!» та ознайомилися з мовною ситуацією в різних мовних середовищах України (містах, вищих навчальних закладах тощо) і думками про цю ситуацію відомих українських мовознавців (Павла Гриценка, Лариси Масенко, Олександра Авраменка й ін.).

До активного спілкування й усвідомлення відповідальності за майбутнє української нації та її головної артерії – мови – студентську аудиторію спонукав зачитаний модератором уривок із праці Уласа Самчука «Нарід чи чернь?», написаної 1941 року, але надзвичайно актуальної і сьогодні.

Упродовж дискусії студенти шукали відповіді на низку запитань:

  • Що таке мовне середовище?
  • З чого складається мовний простір кожної людини, міста, країни?
  • Чи можливо змінити мовні середовища, сформовані ще в радянський період?
  • Як можна українізувати мовне середовище нашої держави сьогодні?
  • Як поступово зробити українським своє мовне середовище?
  • Ваше ставлення до запровадження квот у ЗМІ?
  • Чи варто сподіватися, що з’явиться хтось, хто зробить позитивні зміни в нашому мовному середовищі за нас?
  • Що може статися, якщо віддати своє мовне середовище на поталу іншим (чужинцям)?

До обговорення порушених питань долучилася заступник декана факультету будівництва та архітектури з виховної роботи, к.філол.н. Олена Володимирівна Дерпак, яка звернула увагу студентської аудиторії на проблему спілкування в соціальних мережах і акцентувала на важливості поширення інформації українською мовою.

Підсумовуючи дискусію, учасники дійшли висновку, що недостатньо прийняти закони, які регулюватимуть мовну ситуацію в Україні. Мовне майбутнє нашої держави великою мірою залежить від кожного її громадянина, тож, щоб зробити Україну українською, треба українізувати насамперед своє мовне середовище: оточення, сферу обслуговування, медійний простір, адміністративні структури тощо.


Підсумки І етапу Міжнародного мовно-літературного конкурсу імені Тараса Шевченка


10 листопада 2017 р. у стінах Львівського НАУ відбувся перший етап VIII Міжнародного мовно-літературного конкурсу учнівської та студентської молоді імені Тараса Шевченка. Студентам-учасникам було запропоновано обґрунтувати на вибір одну з актуальних цитат Блаженнійшого Любомира Гузара про проблеми єдності, свободи, вміння творити добро. Найкраще вдалося це зробити Роксані Столяр (Фін-21) і Надії Фірман (Арх-31), які розділили між собою І місце. Грамотами за активну участь у конкурсі відзначено Олену Маковецьку (Арх-31), Віталіну Трохимчук (Арх-21), Мар’яну Янко (Фін-21), Ірину Тимків (Фін-21), Ірину Парадюк (Еко-11) і Ольгу Возняк (Еко-11).

Наступний, обласний етап конкурсу відбудеться 18 листопада 2017 р. у приміщенні Львівського коледжу будівництва, архітектури та дизайну, і ми зичимо успіхів нашим учасницям.



Інтерактивний захід «ЗУНР – важливий етап українського державотворення»

1 листопада 2017 року в Україні відзначають 99-ту річницю з дня значної події в нашій історії – Листопадового Чину. На вшанування цієї дати кафедра українознавства організувала інтерактивний навчально-виховний захід «ЗУНР – важливий етап українського державотворення». Зокрема, під керівництвом доцента кафедри, кандидата історичних наук Ігоря Володимировича Барана студенти першого курсу факультету механіки та енергетики підготували 6 доповідей у супроводі мультимедійних презентацій, кожна з яких охопила певний аспект цього історичного феномену.

У вступному слові І. Баран наголосив на значущості революційних подій 1917–1921 рр., створенні української держави в Наддніпрянщині та на Західній Україні, а особливу увагу звернув на передумови проголошення Західноукраїнської Народної Республіки. Далі слово було надано студентам.

Спершу Роман Димид (Ен-11) висвітлив питання створення і становлення Української галицької армії. Далі Микола Пастернак (Маш-11) акцентував увагу на озброєнні УГА, їхній військовій формі та знаках розпізнавання. Продовжили тему доповіді Владислава Коваля (Ен-11) та Іллі Бугайця (Ат-11) про політичні еліти ЗУНР та УНР, порівняння їх діяльності у процесі українського державотворення. Проблема єдності українських земель була представлена у доповіді Івана Грача (Маш-11). Діяльність дипломатії ЗУНР на міжнародній арені висвітлив Сергій Кисіль (Іт-11).

Кожна доповідь супроводжувалася активним обговоренням. Ігор Володимирович залучав студентів до дискусії, вдало проводячи паралелі між минулим та сьогоденням.

Присутні на заході завідувач кафедри українознавства Анжела Михайлівна Куза, керівник підрозділу з виховної роботи Оксана Володимирівна Качмар та доцент кафедри українознавства Олена Володимирівна Дерпак наголосили на важливості та актуальності тогочасних подій, які вплинули на подальшу долю українського народу.

У підсумку І.В. Баран акцентував на постійній необхідності вивчення та осмислення ключових історичних процесів, бо це допоможе сучасній молоді краще розуміти реалії сьогодення.


1 листопада 2017 р. під час проведення загальноуніверситетського заходу з нагоди 99 річниці ЗУНР доцент кафедри українознавства , кандидат історичних наук І. В. Баран в Актовій Залі університету виступив із інтерактивною лекцією на тему : «Вд Листопадового Чину до ЗУНР».





Чийого батька ти син?

12 жовтня 2017 року в контексті святкування Дня захисника України кафедра українознавства провела круглий стіл «Чийого батька ти син?», присвячений ролі феномену Української повстанської армії у формуванні незалежної Української держави. У дискусії взяли участь студенти факультету агротехнологій і екології, а також економічного факультету. Робота круглого столу розпочалася з представлення підготовленої студентами презентації «Українська повстанська армія – борці за незалежність України», присвяченої статистичним дослідженням 2010–2017 рр. щодо суспільної оцінки статусу УПА як героїв України.

Дискусію в роботі круглого столу розпочала доцент Оксана Федорівна Юрчук, яка після короткого екскурсу в історію Другої світової війни запропонувала студентам пояснити тенденцію і до підтримки УПА як борців за незалежність, і водночас до зростання чисельності т.зв. нейтральних у ставленні до пантеону українських героїв.

Обговорення теми продовжила в.о. доцента Оксана Михайлівна Горда, яка звернула увагу на причини відсутності на сучасному етапі розвитку української держави чіткої національної ідеології, як і безапеляційно визнаного пантеону героїв – борців за незалежність. Однією з причин такого становища слушно названа незацікавленість як власної політичної еліти, так і сучасної молоді вивчати власну історію.

На завершення круглого столу доцент Ігор Володимирович Баран наголосив на тісному зв’язку проблем Другої світової війни та сьогодення, закликавши аудиторію проявляти громадянську свідомість у питаннях історичної пам’яті.


Здобутки гуртків кафедри українознавства на Міжнародному студентському науковому форумі

21-22 вересня 2017 р. у стінах ЛНАУ вже традиційно відбувся Міжнародний студентський науковий форум. Студенти-учасники наукових гуртків кафедри українознавства «Плекання української мови» та «Краєзнавство» долучилися до роботи конференції «Духовне виховання молоді та культурне відродження села».

Всього було представлено дев’ять наукових доповідей (одна – у співавторстві), які були надзвичайно змістовними й актуальними, а особливо було відзначено таких студентів: грамоти ректора університету отримали Роксана Столяр (Фін-21) – за змістовну розвідку «Позитивний образ банку в сучасній рекламі» (науковий керівник – к. філол. н., в. о. доцента А.М. Куза), Мар’ян-В’ячеслав Леонтьєв та Юрій Глушій (Арх-31) за надзвичайно цікаву роботу «Проблема конфіденційності в сучасному інформаційному просторі» (науковий керівник – к. філол. н., в. о. доцента О.М. Горда). А грамотою декана факультету відзначено доповідь Софії Смолярської (Зв-21) «Борітеся –поборете: Віктор Буднік», у якій студентка дослідила біографію свого прадіда, активного поборника національної ідеї (науковий керівник – к. і. н., доцент О.Ф. Юрчук).



Львівський Форум видавців формує сучасних молодих інтелектуалів

24-й Форум видавців у Львові вже традиційно став грандіозною національною культурною подією. З 13 до 17 вересня 2017 року у 20 локаціях міста можна було відвідати понад 100 освітніх та культурних заходів..І приємно, що цього року до дійства дуже активно долучилися студенти факультету будівництва та архітектури ЛНАУ.

З ініціативи викладачів кафедри українознавства та деканату факультету студентам груп Буд-22сп, Буд-23сп, Арх-31, Арх-41, Арх-71 вдалося стати активними учасниками цілої низки заходів: дискусій про суспільне мовлення, про сучасну літературу та пропаганду, мультимедійної презентації «Якою буде Україна в 2030 році?», низки презентацій книжкових новинок, поетичного марафону випускників Litosvita. Надзвичайні враження залишив візит до освітньо-навчального Центру Митрополита Андрея Шептицького, де студенти прослухали лекцію про фінську модель сучасної освіти. Вдалося також відвідати церемонію вручення премії «Найкраща книжка Форуму» у Львівській Опері.


Підбито підсумки наукової студентської роботи гуртка «Краєзнавство»

4 квітня 2017 року в аудиторії 411 відбулося підсумкове засідання наукового гуртка «Краєзнавство» у межах Звітної студентської наукової конференції за результатами досліджень у 2016 році. На засіданні заслухано доповіді 15 гуртківців під керівництвом к.і.н., доцента І.В.Барана та к.і.н. доцента О.Ф. Юрчук. Доповіді представили: Софія Смолярська, Христина Кльок, Роман Смалюх, Ігор Нога, Дмитро Струк, Володимир Романець, Святослав Шалавило, Діана Рочняк, Ольга Грицевич, Павло Лихолат, Тарас Богданов, Олександр Литвин, Ірина Копець, Максим Зінкевич, Олег Пришляк.

Тематика доповідей переважно мала міждисциплінарний характер та перебувала на стику суспільно-політичної історії, соціології та краєзнавства; окремі доповідачі зосередилися на глибокому дослідженні археологічно-краєзнавчої проблематики. Найбільш контроверсійними стали доповіді, присвячені «Волинській трагедії», польсько-українському протистоянню на рівні УПА та АК, стереотипним уявленням сусідніх народів про українців, проблемам сучасного українського політикуму тощо.

Відповідно до результатів досліджень кращими визнано доповіді: «Волинська трагедія»: між двома світами» (Софія Смолярська, Зв-11), «Образ українця в польській історії» (Христина Кльок, Зв-11), «Опозиція в Україні» (Роман Смалюх, Зв-11). Перелічені дослідження рекомендовано для подання на загальнофакультетському етапі конференції.


26 травня на кафедрі українознавства відбулась студентська наукова конференція «Українська історія, мова та культура в контексті сучасної доби», яку цьогоріч присвячено славетній ювілейній даті нашої Альма-матер – 160-річчю Львівського національного аграрного університету.

Із вітальним словом виступив декан факультету будівництва та архітектури А. В. Мазурак, а також гість наукового заходу – декан факультету будівництва та інженерії довкілля НУ «Львівська політехніка» П. Ф. Холод.

Пленарне засідання було присвячене висвітленню питань дослідження історії нашого університету в наукових, науково-популярних і довідкових виданнях, історії становлення студентських організацій ЛНАУ, сучасному життю студентської молоді, актуальним проблемам суспільно-громадського життя України. Далі учасники конференції продовжили роботу за кількома напрямами в таких секціях: «Історія та сучасність Львівського національного аграрного університету», «Українські національно-визвольні змагання ХХ – початку ХХІ століття», «Державо- та культуротворча функція мови в контексті сучасної інформаційної доби», «Сучасна і традиційна українська культура як чинник самоідентифікації нації», «Україна в контексті європейського вибору: політичні і соціокультурні аспекти».

Свої роботи представили понад 60 молодих науковців з усіх факультетів нашого університету та зі Стрийського, Екологічного, Вишнянського, Тлумацького, Золочівського, Івано-Франківського коледжів ЛНАУ, а також Львівського державного університету безпеки життєдіяльності, Національної академії сухопутних військ імені гетьмана Петра Сагайдачного та Української академії друкарства.

Актуальність тематики, наукова новизна, вдалий виклад матеріалу, ораторська майстерність доповідачів, на належному рівні підготовлені електронні презентації – це ті риси, які вирізняли виступи більшості учасників цьогорічної конференції. Сподіваємося, що молоді науковці і надалі продовжуватимуть дослідження історії своєї Альма-матер та питань, пов’язаних з історією, мовою та культурою у тісному взаємозв’язку із сучасним життям українського суспільства.


Флешмоб «Слово, моя ти єдиная зброє…»

9 листопада 2015 року до відзначення Дня української писемності та мови за ініціативи кафедри українознавства відбувся студентський флешмоб «Слово, моя ти єдиная зброє…». Зважаючи на актуальні проблеми сьогочасного українського суспільства, з уст студентів звучали цитати про мову як чинник патріотизму, єдності нації.
Розпочала захід завідувач кафедри українознавства Анжела Михайлівна Куза, яка розповіла про історію свята та його вшанування. Студентки-першокурсниці вокального ансамблю економічного факультету натхненно виконали пісню «Мова єднання». Учасники флешмобу, які представляли усі факультети університету, виголошували слова про мову, цитуючи сучасних мовознавців, письменників, публіцистів, громадських діячів, наголошували на тому, що мова – це «звукове тіло мовного світу кожного з нас, етносу, нації» (С. Андрусів), «запорука існування народу» (В. Іванишин). Проникливо зазвучала поезія Ліни Костенко «Біль єдиної зброї» з уст Оксани Володимирівни Качмар. На завершення заходу декан факультету будівництва та архітектури Андрій Васильович Мазурак подякував усім присутнім за атмосферу дійства і ще раз наголосив на важливості мови як чинника національної ідентичності.


Листопадовий чин 1918 року – етап Українського Державотворення

У межах загальноуніверситетського лекторію з нагоди 97-ї річниці проголошення ЗУНР у Львові на факультеті будівництва та архітектури проведено лекцію на тему «Листопадовий чин 1918 року – етап Українського Державотворення». Для студентів факультету лекцію прочитав доцент кафедри українознавства, к.і.н. Ігор Володимирович Баран.
Головною темою лекторію була героїчність і жертовність юнаків Західної України, які спричинилися до Листопадового зриву та створення у Львові Західноукраїнської Народної Республіки. У виступі було розглянуто передумови та суть збройного повстання у ніч з 31 жовтня на 1 листопада 1918 року, у ході якого було нейтралізовано німецькі й угорські військові частини, які перебували у Львові, захоплено головні адміністративні установи: пошту, телеграф, вокзал, склади, міську ратушу – і встановлено українську владу у Львові та Східній Галичині.
Про те, як розвивалися події далі, про хід українсько-польської війни за Галичину 1918–1919 рр., яка завершилася для українців поразкою, присутнім було запропоновано переглянути мультимедійну презентацію.
На завершення доповідач наголосив, що ми повинні завжди пам’ятати цей подвиг української молоді і розглядати події Листопадового чину як один з етапів становлення незалежної України.


Свято Героїв «Зродились ми великої години»

15 жовтня у світлиці першого гуртожитку студенти факультету будівництва та архітектури відзначали День Покрови Пресвятої Богородиці, День українського козацтва і День захисника України.
Зродились ми великої години
З пожеж війни, із полум’я вогнів.
Плекав нас біль по втраті України,
Кормив нас гнів до лютих ворогів…
Саме з такими словами звернулась до студентів і привітала із Днем Захисника України керівник підрозділу з організації виховної роботи студентів Оксана Качмар. Вона наголосила, що релігійне свято Покрови недаремно співпало з військовими святами, оскільки Покрова завжди була оберегом Українського козацтва і воїнів УПА, а сьогодні ми просимо у Пресвятої Богородиці захисту для бійців АТО та мирного неба для України.
Українці повинні шанувати кожну краплину крові, пролиту у боротьбі за волю, за єдину Україну. Про звитягу Українського війська, перемогу над ворогом, дух патріотизму розповів доцент кафедри українознавства Ігор Баран.
В поетичних рядках студенти групи Арх-21 Ліля Козак, Іван Баран, Галина Побігушко та студентка групи Буд-41 Анастасія Барчук показали велику роль любові до Батьківщини, жертовної відданості ідеї вояків різних періодів визвольної боротьби.
Присутні захоплено слухали повстанську пісню «Вже вечір вечоріє» у виконанні студента групи Буд-14сп Ореста Рися.
З патріотичним словом звернувся до студентів декан факультету будівництва та архітектури Андрій Мазурак. Під час спілкування декан дав відповіді на питання, що турбують сучасне студентство.
Студентів привітав також голова профспілкової організації студентів та аспірантів Олег Андрушків, який презентував роботу профбюро факультету та розповів про плани заходів, які будуть проводитись на факультеті.


Студентська наукова конференція «Українська історія, мова та культура в контексті сучасної доби»

28 травня 2015 року у читальному залі наукової бібліотеки ЛНАУ відбулася студентська наукова конференція «Українська історія, мова та культура в контексті сучасної доби», яку організували кафедра українознавства та кафедра філософії та політології ЛНАУ. Свої роботи представили понад 80 молодих науковців: студенти та курсанти Львівського державного університету безпеки життєдіяльності, студенти Львівського національного університету імені Івана Франка, Української академії друкарства, Стрийського, Екологічного, Івано-Франківського, Золочівського та Горохівського коледжів ЛНАУ, а також представники всіх факультетів Львівського національного аграрного університету.

Вітальним словом розпочали роботу конференції декан факультету будівництва та архітектури А. В. Мазурак, завідувач кафедри українознавства А.М. Куза, завідувач кафедри філософії та політології Р.А. Наконечний.

Науковий захід відбувався за кількома напрямами у таких секціях: «Українські національно-визвольні змагання ХХ – початку

ХХІ століття»; «Державо- та культуротворча функція мови в контексті сучасної інформаційної доби»; «Сучасна і традиційна українська культура як чинник самоідентифікації нації»; «Націєтворча роль студентства у суспільних процесах ХХІ століття», «Україна в контексті європейського вибору: політичні і соціокультурні аспекти»; «Митрополит А. Шептицький – духовний провідник і будівничий, української церкви і нації». Студентські роботи вирізнялися актуальністю тематики, науковою новизною, вдалим викладом матеріалу.

Студ_збірник.PDF


Круглий стіл «Кристалізація національної свідомості: родина, школа, громадянське суспільство»

26 травня 2015 року з ініціативи кафедри українознавства у читальному залі Наукової бібліотеки ЛНАУ було проведено круглий стіл «Кристалізація національної свідомості: родина, школа, громадянське суспільство». Відкрила круглий стіл  і привітала усіх учасників завідувач кафедри українознавства, в.о. доцента Анжела Михайлівна Куза, яка вказала на важливість обраної теми і побажала плідної праці. На початку обговорення Оксана Федорівна Юрчук, доцент кафедри українознавства, звернула увагу на основні складові, що впливають на формування національної свідомості молоді. Цікаво те, що круглий стіл зібрав представників багатьох регіонів України, які навчаються у ЛНАУ. Серед них – Тарас Лушин (Полтавська обл.), Тарас Дмитрук (Волинська обл.), Леся Гуменна (Хмельницька обл.), Дмитро Соколовський (Вінницька обл.), Андрій Назар (Тернопільська обл.), Андрій Кріцький (Чернівецька обл.), Євгеній Даценко (Чернігівська обл.), а також студенти, що проживають у різних районах Львівської області.

Юлія Людвік, студентка групи Мо-11, розповіла про свою малу Батьківщину – м. Дубляни, про навчання у школі, про відродження національних традицій, мову викладання. Це стало поштовхом для того, щоб студенти поділилися своїми розповідями про рідні міста, села, навчання у школах, викладання української мови та історії України, побут та життя у своїх родинах.

Оксана Михайлівна Горда, в.о. доцента кафедри українознавства, розповіла про свій родовід, родинні традиції. «Якщо не знаєш свого, ніколи не будеш знати чужого», – ці слова Оксани Михайлівни дали відповідь на питання: чому така ситуація сьогодні в Україні? Обговорення за круглим столом проходило дуже цікаво і жваво. Студенти бути відвертими, даючи відповіді на дуже актуальні і болючі питання сьогодення: Якою мовою розмовляли у школі на перерві? Скільки зусиль докладаєте до знання історії України? Чи хоч раз ви бачили іноземця, який зневажає свою націю? Чиї родини постраждали у час Голодомору 1932–1933 років? Чи відбулася Україна як оновлена держава? Що потрібно зробити, щоб змінити країну? Чи вірите ви в те, що Україна швидко зміниться?

Круглий стіл спонукав усіх присутніх до розуміння сьогодення і його проблем, оскільки саме у студентському віці проходить кристалізація свідомості молодої людини.


На кафедрі українознавства відбувся флешмоб на тему «Рідна мова в обороні держави: слово, народжене у вогні», присвячений Дню рідної мови та Дню Героїв Небесної сотні. Студенти університету вирішили відзначити День рідної мови читанням сучасної української патріотичної поезії, якою вшанували пам'ять Героїв Небесної сотні та висловили свою віру у незламність духу України.

Розпочався флешмоб презентацією «Історія Революції гідності», яку підготував Юрій Лабик (Ен-51). Поезії декламували Уляна Якимець, Марта Слободна, Наталія Трофимович, Тарас Гевчук, Віоріка Веретено, Мар’яна Кушнір, Марина Корпан, Юрій Лісковецький (землевпорядний факультет), Віра Проць, Юрій Лабик, Богдан Кіпран (факультет механіки та енергетики), Анастасія Богданова, Олег Маслюк, Юлія Мірошниченко, Олег Приписюк, Соломія Минурка, Юрій Кузьма, Василь Лужецький, Василь Копач (економічний факультет), Галина Побігушка, Віктор Аторвін, Лілія Козак (факультет будівництва та архітектури).

Проникливо зазвучали пісні «Мамо, не плач» у виконанні Мар’яни Збитковської (Зв-43), «Я дочекаюсь тебе…» у виконанні Катерини Коваль (Зв-23), а віри та переконання у перемозі додала пісня у виконанні Назара Олійника та Дмитра Заїки (Зв-22). Технічне забезпечення заходу здійснював студент факультету механіки та енергетики Василь Городецький. І гармонійним доповненням флешмобу стала виставка плакатів про мову, які підготували студенти факультету будівництва та архітектури Владислав Борис, Ольга Шелькевич, Юлія Чернявка, Віталій Баскаков, Віталій Ковальчук.

А завершили захід спільною молитвою за Україну:

Молюся за тебе, моя Україно,

За кожного батька за кожного сина,

За кожную матір, за кожну дитину,

Я Бога прошу – збережи Україну!

Страшною порою не дай їм загинуть,

Хай наші молитви до Бога полинуть!

Нехай же він злобу в серцях наших спинить!

Молюсь, щоб людина почула людину,

Щоб син пожалів батька іншого сина,

Щоб мирною знову стала країна –

Я Бога прошу – збережу Україну!


Вітаємо!

Студент землевпорядного факультету Юрій Нестор (Зв-41) здобув І місце у конкурсі студентських наукових робіт «Український визвольний рух у 1920–1950-х рр.», що був ініційований Центром досліджень визвольного руху за підтримки Міністерства освіти і науки України. Доповідь на тему «Гастрономічна культура української «лісової армії» неабияк зацікавила журі конкурсу і вразила своєю оригінальністю та ґрунтовністю вивчення проблеми. Переможець отримав грошову премію, а також подарунковий комплект наукових видань із конкурсної тематики.

Вітаємо і наукового керівника роботи – старшого викладача кафедри українознавства, к. і. н. Ігоря Романовича Береста.




Вітаємо студентку економічного факультету Наталію Герелюс  (Мо-21), яка отримала диплом І ступеня на обласному етапі V Міжнародного мовно-літературного конкурсу імені Тараса Шевченка серед студентів і курсантів. Як переможець серед студентів ВНЗ ІІІ–ІV рівня акредитації, Наталія братиме участь у всеукраїнському етапі конкурсу, який відбудеться 14 лютого 2015 року. Зичимо їй успіху і подальших перемог!





Упродовж 23-25 квітня 2014 року у ЛНАУ відбулась Міжнародна науково-практична конференція «Сучасні українознавчі пошуки: історичний, культурологічний та мовознавчий аспекти», присвячена 200-річчю від дня народження Т. Шевченка, в роботі якої взяли участь науковці з різних регіонів України та закордону.

Пленарне засідання конференції відкрив ректор Львівського національного аграрного університету, академік НААНУ В.В. Снітинський, який привітав усіх учасників наукового заходу. Він відзначив, що тема, винесена на розгляд конференції, охоплює низку проблем сучасного українознавства, підтверджує свою актуальність в контексті останніх подій в нашій державі та світі, адже українське суспільство нарешті усвідомило, що без потужної гуманітарної освіти своїх громадян, без знання правдивої історії, культури та мови своєї держави, без плекання високих морально-етичних, релігійних  та патріотичних принципів, розвитку українського інформаційного простору годі говорити про національну безпеку. Володимир Васильович Снітинський також звернув увагу на те, що конференцію присвячено велету українського духу Тарасові Шевченкові, який і сьогодні відбиває нашу національну природу, наше світосприймання, наше минуле і нашу надію на майбутнє.

У пленарному засіданні Міжнародної науково-практичної конференції взяли участь відомі учені: директор Інституту українознавства імені І. Крип’якевича НАНУ, д. і. н., заслужений діяч науки і техніки України, професор Микола  Литвин, керівник комісії з механізації та енергетики Люблінського відділення Польської академії наук, професор Євгеніуш Красовський, відомий український мовознавець, заслужений професор Львівського національного університету імені Івана Франка, академік АН вищої школи, дійсний член НТШ, д. філол. н., професор Олександра Сербенська, заслужений професор Львiвського нацiонального унiверситету iменi Iвана Франка, завідувач кафедри pадiомовлення i телебачення, д. філол. н., професор, заслужений журналіст України Василь Лизанчук, завідувач кафедри філологічних дисциплін та методики їх викладання в початковій школі Дрогобицького державного педагогічного університету імені Івана Франка, д. філол. н., професор Марія Федурко, декан факультету видавничо-поліграфічної та інформаційної технології Української академії друкарства, к. т. н., доцент Ігор Миклушка, завідувач кафедри соціально-гуманітарних дисциплін Львівського інституту економіки і туризму, д. і. н., в. о. професора Роман Берест та інші.

Загалом у роботі конференції взяли участь понад 50 науковців, зокрема з Люблінського відділення Польської академії наук та Вищої інженерно-економічної школи в Жешуві, Інституту українознавства імені І. Крип’якевича НАНУ, Львiвського нацiонального унiверситету iменi Iвана Франка, Української академії друкарства, Дрогобицького державного педагогічного університету імені Івана Франка, Українського католицького університету, Харківського національного педагогічного

університету імені Г. Сковороди, Державного вищого навчального закладу «Прикарпатський національний університет імені Василя Стефаника», Львівського інституту економіки і туризму, Херсонського державного університету, Львівського державного університету безпеки життєдіяльності, Інституту педагогічної освіти та освіти дорослих НАПН України, Ужгородського національного університету та інші.

Нинішня конференція стала належним підсумком роботи кафедри українознавства, яка нещодавно відзначила 20-річний ювілей.


Презентація видавництва «Каменяр» до 200-річчя з дня народження Шевченка

26 лютого в актовій залі університету відбулася непересічна зустріч із колективом видавництва «Каменяр». Вшановуючи 200-річчя Т. Г. Шевченка, було представлено на огляд університетської спільноти видання «Кобзаря» з ілюстраціями Софії Караффи-Корбут. Це символічно, адже 2014 року Україна відзначає не лише ювілей Тараса Шевченка, а й пошановує 90-ліття від дня народження видатної української художниці. Зрештою і саме видавництво святкує 75 років своєї плідної діяльності.

Прологом зустрічі став виступ Народної хорової капели «Джерела Розточчя», яка виконала «Молитву до Богородиці» на слова Т. Шевченка, а в пам’ять про самопожертву Небесної Сотні зазвучала лемківська народна пісня «Гей, пливе кача по Тисині».

Дмитро Сапіга, директор «Каменяра», надзвичайно майстерно провадив презентацію, розповідаючи про історію львівського видання «Кобзаря», а також представляючи своїх колег – Марію Людкевич, члена Національної спілки письменників України, лауреата літературних премій імені М. Шашкевича та Лесі Українки; Василя Валька, розпорядника творчої спадщини Софії Караффи-Корбут; Володимира Кузика, члена Національної спілки журналістів, а також правника Бориса Мудрого.

Презентація стала свідченням того, що львівський «Кобзар» виплекано з особливою любов’ю. Епіграфом до видання виступають слова Ю. Іллєнка: «Кобзар» не книга, «Кобзар» – це Конституція України». Як передмову подано промову Д. Донцова про Шевченків «Заповіт», яка попри те, що виголошена була ще 1950 р., у теперішньому часі звучить надзвичайно актуально. Сам текст «Кобзаря» оформляють 75 композицій у техніці ліногравюри С. Караффи-Корбут, а наприкінці вміщено статті М. Гнатюка, Б. Гориня та Х. Саноцької про втілення «Кобзаря» у графіці українських митців і мистецьку спадщину С. Караффи-Корбут.

Розповідь учасників заходу про інші видання «Каменяра» вдало доповнили авторські поезії Марії Людкевич та Володимира Кузика.

Завершуючи захід, завідувач кафедри українознавства А. М. Куза від усієї університетської спільноти подякувала дорогим гостям за натхненну працю і щедрі плоди їхньої творчої діяльності.

Із презентованим виданням «Кобзаря» можна ознайомитись у кабінеті гуманітарної освіти, де щосереди з наступного тижня о 15:00 год. проходитимуть Шевченківські читання. Кафедра українознавства запрошує всіх студентів спільно читати Шевченкове слово, аби воно проростало у наших серцях паростками любові, гідності та волі.


Проведено І етап студентської олімпіади з української мови

6 лютого на кафедрі українознавства проведено І етап Всеукраїнської студентської олімпіади з української мови (за професійним спрямуванням). Найкращі результати продемонстрували Марія Тракало (Мо-22) – І місце, Оксана Гіжецька (Мо-22) – ІІ місце, Вікторія Матвіїшин (Арх-А21).


У вівторок, 12 вересня, в актовій залі ЛНАУ відбулася зустріч викладачів та студентів з української письменницею, педагогом, дослідницею української звичаєвої культури, громадським діячем і членом Національної спілки письменників України Марією Чумарною. Шановна гостя радо відгукнулася на запрошення кафедри українознавства, щоб поділитися своїми найновішими здобутками у творчості.

Відкрила захід завідувач кафедри українознавства А.М. Куза, яка ознайомила присутніх із діяльністю та творчою спадщиною М. Чумарної. А потім пані Марія презентувала власний переклад російськомовних повістей Шевченка, розвідки з українського народознавства, збірочку афоризмів та притч «Фоліант мудрості», книгу для шанувальників рідного слова «Королівство мови» та низку інших видань.

Багатогранний талант цієї надзвичайної жінки, прості і водночас глибоко філософські істини, які ми почули з її уст, нікого в залі не залишили байдужим.

На завершення проректор з НВПР О.М. Горда від імені ректора університету, академіка НААНУ В.В. Снітинського, а також професорів, викладачів та студентів подякувала Марії Чумарній за те, що продовжила цикл зустрічей, присвячених 220-літтю від дня народження Т.Г.Шевченка, відкрила для університетської спільності свій «фоліант мудрості» і дала корисні поради щодо правильного слововживання.

Ми щиро переконані, що ця зустріч з М. Чумарною буде не останньою у стінах нашого університету.



Флеш-моб до Дня української мови та писемності

9 листопада в Україні вже традиційно святкують День української мови та писемності. Кафедра українознавства не змогла оминути увагою цієї дати і організувала своєрідний флеш-моб, де усі охочі могли висловитися про роль і місце рідної мови в нашому житті.

Напередодні, щоб створити атмосферу свята, студенти-другокурсники факультету будівництва та архітектури зробили плакати з висловами про мову.

Розпочала дійство завідувач кафедри А.М.Куза, розповівши історію свята і закликавши до слова всіх присутніх. О.В. Качмар зачитала молитву про мову Катерини Білокур. А потім наші студенти змогли процитувати крилаті вислови та поетичні рядки про мову. Надзвичайно проникливо зазвучала пісня «Мова єднання» у виконанні студенток Еко-15 Химин Ольги та Яреми Христини.

Проректор з НПВР О.М.Горда і декан факультету будівництва та архітектури А.В. Мазурак теж звернулися до присутніх із переконливими прикладами того, що рідну мову треба плекати, бо це наш авторитет у світі і показник нашої моральної культури. А на завершення усі заспівали пісню «Червона рута», яка є символом українства у світі.


Вшановано знаменні дати нашої історії

Упродовж жовтня 2013 року викладачі кафедри українознавства – в.о. доцента, к.і.н. І. В. Баран та доцент, к.і.н. О. Ф. Юрчук – у контексті загальноуніверситетських виховних заходів провели лекторії, приурочені 71-й річниці створення Української Повстанської Армії та з нагоди 95-х роковин проголошення у Львові Західноукраїнської народної республіки.

Було прочитано тематичні бесіди-лекції для студентів перших курсів усіх факультетів, в яких основну увагу сконцентровано  на героїчній боротьбі та самопожертві вояків УПА та стрільців УГА, які боролися за волю та незалежність України і, незважаючи на усі перепони, йшли до своєї мети, щоби український народ отримав омріяну волю та свободу.



Згадуємо героїчні сторінки української історії

У контексті проведення загальноуніверситетського лекторію з нагоди 71-ї річниці створення УПА в середу, 16 жовтня, у світлиці гуртожитку №1 факультету будівництва та архітектури кафедра українознавства проводила виховний захід, присвячений цій знаменній даті.

Студентам запропонували переглянути мультимедійну презентацію та документальний фільм про героїчну боротьбу вояків УПА. Першим із вступним словом виступив к.і.н., в.о.доцента кафедри українознавства І.В. Баран.

Після цього було проведено обговорення, в якому активну участь взяли першокурсники факультету будівництва та архітектури.



У п’ятницю, 11 жовтня, студенти І курсу факультету будівництва та архітектури напряму «Будівництво» відвідали університетський музей Степана Бандери. Їм було прочитано цікаву та змістовну лекцію про життя та героїчну боротьбу провідника ОУН. Першокурсники були вражені тим, що навчаються у тому ж навчальному закладі, що й колись Степан Бандера, і вдячні за екскурсію, яку провела директор музею А.В. Ковалів.