Презентація видавництва «Каменяр» до 200-річчя з дня народження Шевченка

26 лютого в актовій залі університету відбулася непересічна зустріч із колективом видавництва «Каменяр». Вшановуючи 200-річчя Т. Г. Шевченка, було представлено на огляд університетської спільноти видання «Кобзаря» з ілюстраціями Софії Караффи-Корбут. Це символічно, адже 2014 року Україна відзначає не лише ювілей Тараса Шевченка, а й пошановує 90-ліття від дня народження видатної української художниці. Зрештою і саме видавництво святкує 75 років своєї плідної діяльності.

Прологом зустрічі став виступ Народної хорової капели «Джерела Розточчя», яка виконала «Молитву до Богородиці» на слова Т. Шевченка, а в пам’ять про самопожертву Небесної Сотні зазвучала лемківська народна пісня «Гей, пливе кача по Тисині».

Дмитро Сапіга, директор «Каменяра», надзвичайно майстерно провадив презентацію, розповідаючи про історію львівського видання «Кобзаря», а також представляючи своїх колег – Марію Людкевич, члена Національної спілки письменників України, лауреата літературних премій імені М. Шашкевича та Лесі Українки; Василя Валька, розпорядника творчої спадщини Софії Караффи-Корбут; Володимира Кузика, члена Національної спілки журналістів, а також правника Бориса Мудрого.

Презентація стала свідченням того, що львівський «Кобзар» виплекано з особливою любов’ю. Епіграфом до видання виступають слова Ю. Іллєнка: «Кобзар» не книга, «Кобзар» – це Конституція України». Як передмову подано промову Д. Донцова про Шевченків «Заповіт», яка попри те, що виголошена була ще 1950 р., у теперішньому часі звучить надзвичайно актуально. Сам текст «Кобзаря» оформляють 75 композицій у техніці ліногравюри С. Караффи-Корбут, а наприкінці вміщено статті М. Гнатюка, Б. Гориня та Х. Саноцької про втілення «Кобзаря» у графіці українських митців і мистецьку спадщину С. Караффи-Корбут.

Розповідь учасників заходу про інші видання «Каменяра» вдало доповнили авторські поезії Марії Людкевич та Володимира Кузика.

Завершуючи захід, завідувач кафедри українознавства А. М. Куза від усієї університетської спільноти подякувала дорогим гостям за натхненну працю і щедрі плоди їхньої творчої діяльності.

Із презентованим виданням «Кобзаря» можна ознайомитись у кабінеті гуманітарної освіти, де щосереди з наступного тижня о 15:00 год. проходитимуть Шевченківські читання. Кафедра українознавства запрошує всіх студентів спільно читати Шевченкове слово, аби воно проростало у наших серцях паростками любові, гідності та волі.


Проведено І етап студентської олімпіади з української мови

6 лютого на кафедрі українознавства проведено І етап Всеукраїнської студентської олімпіади з української мови (за професійним спрямуванням). Найкращі результати продемонстрували Марія Тракало (Мо-22) – І місце, Оксана Гіжецька (Мо-22) – ІІ місце, Вікторія Матвіїшин (Арх-А21).


У вівторок, 12 вересня, в актовій залі ЛНАУ відбулася зустріч викладачів та студентів з української письменницею, педагогом, дослідницею української звичаєвої культури, громадським діячем і членом Національної спілки письменників України Марією Чумарною. Шановна гостя радо відгукнулася на запрошення кафедри українознавства, щоб поділитися своїми найновішими здобутками у творчості.

Відкрила захід завідувач кафедри українознавства А.М. Куза, яка ознайомила присутніх із діяльністю та творчою спадщиною М. Чумарної. А потім пані Марія презентувала власний переклад російськомовних повістей Шевченка, розвідки з українського народознавства, збірочку афоризмів та притч «Фоліант мудрості», книгу для шанувальників рідного слова «Королівство мови» та низку інших видань.

Багатогранний талант цієї надзвичайної жінки, прості і водночас глибоко філософські істини, які ми почули з її уст, нікого в залі не залишили байдужим.

На завершення проректор з НВПР О.М. Горда від імені ректора університету, академіка НААНУ В.В. Снітинського, а також професорів, викладачів та студентів подякувала Марії Чумарній за те, що продовжила цикл зустрічей, присвячених 220-літтю від дня народження Т.Г.Шевченка, відкрила для університетської спільності свій «фоліант мудрості» і дала корисні поради щодо правильного слововживання.

Ми щиро переконані, що ця зустріч з М. Чумарною буде не останньою у стінах нашого університету.



Флеш-моб до Дня української мови та писемності

9 листопада в Україні вже традиційно святкують День української мови та писемності. Кафедра українознавства не змогла оминути увагою цієї дати і організувала своєрідний флеш-моб, де усі охочі могли висловитися про роль і місце рідної мови в нашому житті.

Напередодні, щоб створити атмосферу свята, студенти-другокурсники факультету будівництва та архітектури зробили плакати з висловами про мову.

Розпочала дійство завідувач кафедри А.М.Куза, розповівши історію свята і закликавши до слова всіх присутніх. О.В. Качмар зачитала молитву про мову Катерини Білокур. А потім наші студенти змогли процитувати крилаті вислови та поетичні рядки про мову. Надзвичайно проникливо зазвучала пісня «Мова єднання» у виконанні студенток Еко-15 Химин Ольги та Яреми Христини.

Проректор з НПВР О.М.Горда і декан факультету будівництва та архітектури А.В. Мазурак теж звернулися до присутніх із переконливими прикладами того, що рідну мову треба плекати, бо це наш авторитет у світі і показник нашої моральної культури. А на завершення усі заспівали пісню «Червона рута», яка є символом українства у світі.


Вшановано знаменні дати нашої історії

Упродовж жовтня 2013 року викладачі кафедри українознавства – в.о. доцента, к.і.н. І. В. Баран та доцент, к.і.н. О. Ф. Юрчук – у контексті загальноуніверситетських виховних заходів провели лекторії, приурочені 71-й річниці створення Української Повстанської Армії та з нагоди 95-х роковин проголошення у Львові Західноукраїнської народної республіки.

Було прочитано тематичні бесіди-лекції для студентів перших курсів усіх факультетів, в яких основну увагу сконцентровано  на героїчній боротьбі та самопожертві вояків УПА та стрільців УГА, які боролися за волю та незалежність України і, незважаючи на усі перепони, йшли до своєї мети, щоби український народ отримав омріяну волю та свободу.



Згадуємо героїчні сторінки української історії

У контексті проведення загальноуніверситетського лекторію з нагоди 71-ї річниці створення УПА в середу, 16 жовтня, у світлиці гуртожитку №1 факультету будівництва та архітектури кафедра українознавства проводила виховний захід, присвячений цій знаменній даті.

Студентам запропонували переглянути мультимедійну презентацію та документальний фільм про героїчну боротьбу вояків УПА. Першим із вступним словом виступив к.і.н., в.о.доцента кафедри українознавства І.В. Баран.

Після цього було проведено обговорення, в якому активну участь взяли першокурсники факультету будівництва та архітектури. 



У п’ятницю, 11 жовтня, студенти І курсу факультету будівництва та архітектури напряму «Будівництво» відвідали університетський музей Степана Бандери. Їм було прочитано цікаву та змістовну лекцію про життя та героїчну боротьбу провідника ОУН. Першокурсники були вражені тим, що навчаються у тому ж навчальному закладі, що й колись Степан Бандера, і вдячні за екскурсію, яку провела директор музею А.В. Ковалів.