15 листопада 2017 року на кафедрі українознавства ЛНАУ відбувся інтерактивний захід «Моє мовне середовище – мовне майбутнє моєї країни». У жвавій дискусії взяли участь студенти факультету агротехнологій і екології, факультету будівництва та архітектури, а також економічного факультету. Автор ідеї та модератор заходу – в.о. доцента кафедри українознавства, к.філол.н. Оксана Михайлівна Горда.

Перед початком дискусії учасники інтерактивної комунікації переглянули кількахвилинний проморолик «Говоріть українською!» та ознайомилися з мовною ситуацією в різних мовних середовищах України (містах, вищих навчальних закладах тощо) і думками про цю ситуацію відомих українських мовознавців (Павла Гриценка, Лариси Масенко, Олександра Авраменка й ін.).

До активного спілкування й усвідомлення відповідальності за майбутнє української нації та її головної артерії – мови – студентську аудиторію спонукав зачитаний модератором уривок із праці Уласа Самчука «Нарід чи чернь?», написаної 1941 року, але надзвичайно актуальної і сьогодні.

Упродовж дискусії студенти шукали відповіді на низку запитань:

  • Що таке мовне середовище?
  • З чого складається мовний простір кожної людини, міста, країни?
  • Чи можливо змінити мовні середовища, сформовані ще в радянський період?
  • Як можна українізувати мовне середовище нашої держави сьогодні?
  • Як поступово зробити українським своє мовне середовище?
  • Ваше ставлення до запровадження квот у ЗМІ?
  • Чи варто сподіватися, що з’явиться хтось, хто зробить позитивні зміни в нашому мовному середовищі за нас?
  • Що може статися, якщо віддати своє мовне середовище на поталу іншим (чужинцям)?

До обговорення порушених питань долучилася заступник декана факультету будівництва та архітектури з виховної роботи, к.філол.н. Олена Володимирівна Дерпак, яка звернула увагу студентської аудиторії на проблему спілкування в соціальних мережах і акцентувала на важливості поширення інформації українською мовою.

Підсумовуючи дискусію, учасники дійшли висновку, що недостатньо прийняти закони, які регулюватимуть мовну ситуацію в Україні. Мовне майбутнє нашої держави великою мірою залежить від кожного її громадянина, тож, щоб зробити Україну українською, треба українізувати насамперед своє мовне середовище: оточення, сферу обслуговування, медійний простір, адміністративні структури тощо.